Quality booster Seat
Joie Trillo Booster Seat is a quality product and worth for the money. My kid like it.
Fit
Runs SmallRuns LargeQuality of Product
5 out of 5Style
5 out of 5

Select a rating to filter the reviews.
5.0
2 reviews
100% would recommend this product
2 reviews
Quality booster Seat
Joie Trillo Booster Seat is a quality product and worth for the money. My kid like it.
Fit
Quality of Product
Style
Perfect booster seat to suit a 2 door car
This booster seat is exactly what I was looking for. I needed a car seat for my 4 year old grandson which I could easily move in and out of my 2 door car. This car seat fits easily in the back of my car, it doesn't take up too much space when on the back seat, its quite compact so not bulky at all. It is also strong and safe for my grandson. It has an anchor belt to secure it to the car. The seat belt which goes across the child also has slots to secure it so a child cant slide the belt off and squeeze an arm out. I find it safe and a good quality car seat.
Fit
Quality of Product
Style
Select a rating to filter the reviews.
5.0
2 reviews
100% would recommend this product
2 reviews
Quality booster Seat
Joie Trillo Booster Seat is a quality product and worth for the money. My kid like it.
Fit
Quality of Product
Style
Perfect booster seat to suit a 2 door car
This booster seat is exactly what I was looking for. I needed a car seat for my 4 year old grandson which I could easily move in and out of my 2 door car. This car seat fits easily in the back of my car, it doesn't take up too much space when on the back seat, its quite compact so not bulky at all. It is also strong and safe for my grandson. It has an anchor belt to secure it to the car. The seat belt which goes across the child also has slots to secure it so a child cant slide the belt off and squeeze an arm out. I find it safe and a good quality car seat.
Fit
Quality of Product
Style
COMFORT
CONVENIENCE
SAFETY
The Trillo car seat is designed for children from 4 to 8 years, using its built-in 7-point height adjustment – made to grow as your child grows.
COMFORT
CONVENIENCE
SAFETY
The Trillo car seat is designed for children from 4 to 8 years, using its built-in 7-point height adjustment – made to grow as your child grows.
| Product Dimension (cm) | 84H x 4W x 39L |
| Product Weight (kg) | 4.73 |
| Package Dimension (cm) | 49.5L x 93.6H x 42.5W |
| Package Weight (kg) | 12.3 |
| Seat Protector | No |
| Country Of Origin | CHINA |
| Additional Side Impact Protection | Yes |
| Storage Pocket | No |
| Hood | No |
| Isofix Compatible | No |
| Cup Holder | No |
| Facing | Forward |
| Travel System Compatible | No |
| Inbuilt Harness | No |
| Seat Insert | No |
| Arm Rest | Yes |
| Product Dimension (cm) | 84H x 4W x 39L |
| Product Weight (kg) | 4.73 |
| Package Dimension (cm) | 49.5L x 93.6H x 42.5W |
| Package Weight (kg) | 12.3 |
| Seat Protector | No |
| Country Of Origin | CHINA |
| Additional Side Impact Protection | Yes |
| Storage Pocket | No |
| Hood | No |
| Isofix Compatible | No |
| Cup Holder | No |
| Facing | Forward |
| Travel System Compatible | No |
| Inbuilt Harness | No |
| Seat Insert | No |
| Arm Rest | Yes |
We offer an exchange, store credit or refund within 30 days of purchase or, an exchange or store credit after 30 days. For members of BBfamily, it's extended to 60 days. Terms and conditions apply.
Excluded from returns:
View our full Change of Mind Returns Policy here.
We offer an exchange, store credit or refund within 30 days of purchase or, an exchange or store credit after 30 days. For members of BBfamily, it's extended to 60 days. Terms and conditions apply.
Excluded from returns:
View our full Change of Mind Returns Policy here.