So comfy and affordable
It’s very comfy and little one even stops crying when put on









Select a rating to filter the reviews.
5.0
1 review
100% would recommend this product
1 written review
So comfy and affordable
It’s very comfy and little one even stops crying when put on
Select a rating to filter the reviews.
5.0
1 review
100% would recommend this product
1 written review
So comfy and affordable
It’s very comfy and little one even stops crying when put on
No more first ride jitters with the B-Pod Lite. Equipped with an advanced ClickTight system for easy and secure installation, this capsule is designed with comfort and safety in mind. Its lightweight design makes it easy to carry, and it easily transitions from car to stroller with a simple click. The b-pod lite is compatible with a wide range of stroller brands, offering convenience for parents.
No more first ride jitters with the B-Pod Lite. Equipped with an advanced ClickTight system for easy and secure installation, this capsule is designed with comfort and safety in mind. Its lightweight design makes it easy to carry, and it easily transitions from car to stroller with a simple click. The b-pod lite is compatible with a wide range of stroller brands, offering convenience for parents.
| Product Dimension (cm) | 38.1H x 43W x 65L |
| Product Weight (kg) | 4.5 |
| Package Dimension (cm) | 77L x 40H x 45W |
| Package Weight (kg) | 11 |
| Seat Protector | No |
| Country Of Origin | CHINA |
| Storage Pocket | No |
| Hood | Yes |
| Isofix Compatible | No |
| Cup Holder | No |
| Facing | Rear |
| Travel System Compatible | Yes |
| Inbuilt Harness | Yes |
| Additional Side Impact Protection | No |
| Seat Insert | Yes |
| Arm Rest | No |
| Product Dimension (cm) | 38.1H x 43W x 65L |
| Product Weight (kg) | 4.5 |
| Package Dimension (cm) | 77L x 40H x 45W |
| Package Weight (kg) | 11 |
| Seat Protector | No |
| Country Of Origin | CHINA |
| Storage Pocket | No |
| Hood | Yes |
| Isofix Compatible | No |
| Cup Holder | No |
| Facing | Rear |
| Travel System Compatible | Yes |
| Inbuilt Harness | Yes |
| Additional Side Impact Protection | No |
| Seat Insert | Yes |
| Arm Rest | No |
We offer an exchange, store credit or refund within 30 days of purchase or, an exchange or store credit after 30 days. For members of BBfamily, it's extended to 60 days. Terms and conditions apply.
Excluded from returns:
View our full Change of Mind Returns Policy here.
We offer an exchange, store credit or refund within 30 days of purchase or, an exchange or store credit after 30 days. For members of BBfamily, it's extended to 60 days. Terms and conditions apply.
Excluded from returns:
View our full Change of Mind Returns Policy here.