

Compact and safe, the B-Compaq car seat is perfect for small cars and growing families. With a closed protective shell and a compact footprint, it maximises space without compromising safety. Its streamlined design fits seamlessly into smaller vehicles or multi-seat configurations, making it ideal for modern family life.
B-Compaq delivers safety, comfort, and aesthetics in equal measure. Easy to install and simple to adjust, it offers everyday usability with the peace of mind parents expect.
The LUX COLLECTION combines premium design with superior comfort. With modern styles and thoughtful touches, every piece is designed to bring something special to your parenting journey.
Compact and safe, the B-Compaq car seat is perfect for small cars and growing families. With a closed protective shell and a compact footprint, it maximises space without compromising safety. Its streamlined design fits seamlessly into smaller vehicles or multi-seat configurations, making it ideal for modern family life.
B-Compaq delivers safety, comfort, and aesthetics in equal measure. Easy to install and simple to adjust, it offers everyday usability with the peace of mind parents expect.
The LUX COLLECTION combines premium design with superior comfort. With modern styles and thoughtful touches, every piece is designed to bring something special to your parenting journey.
| Product Dimension (cm) | 68.5H x 44W x 52L |
| Product Weight (kg) | 9.9 |
| Package Dimension (cm) | 54L x 72H x 46W |
| Package Weight (kg) | 10.6 |
| Seat Protector | No |
| Country Of Origin | CHINA |
| Additional Side Impact Protection | Yes |
| Storage Pocket | No |
| Hood | No |
| Isofix Compatible | No |
| Cup Holder | No |
| Facing | Forward & Rear - Extended (Up to 30 Months) |
| Travel System Compatible | No |
| Inbuilt Harness | Yes |
| Seat Insert | Yes |
| Arm Rest | No |
| Product Dimension (cm) | 68.5H x 44W x 52L |
| Product Weight (kg) | 9.9 |
| Package Dimension (cm) | 54L x 72H x 46W |
| Package Weight (kg) | 10.6 |
| Seat Protector | No |
| Country Of Origin | CHINA |
| Additional Side Impact Protection | Yes |
| Storage Pocket | No |
| Hood | No |
| Isofix Compatible | No |
| Cup Holder | No |
| Facing | Forward & Rear - Extended (Up to 30 Months) |
| Travel System Compatible | No |
| Inbuilt Harness | Yes |
| Seat Insert | Yes |
| Arm Rest | No |
We offer an exchange, store credit or refund within 30 days of purchase or, an exchange or store credit after 30 days. For members of BBfamily, it's extended to 60 days. Terms and conditions apply.
Excluded from returns:
View our full Change of Mind Returns Policy here.
We offer an exchange, store credit or refund within 30 days of purchase or, an exchange or store credit after 30 days. For members of BBfamily, it's extended to 60 days. Terms and conditions apply.
Excluded from returns:
View our full Change of Mind Returns Policy here.